wtorek, 14 marca 2017

5. "Zapłata" Małgorzata Rogala.Historia opisana na kartach tej książki dzieje się w Warszawie, w czasach współczesnych.
Główna bohaterka Agata była w dzieciństwie molestowana przez przyjaciela domu – lekarza, dr Mazura.

Te traumatyczne przeżycia utkwiły głęboko w jej psychice, zwłaszcza że nie mogła wówczas liczyć na pomoc swoich rodziców. Jedyną osobą, która zaoferowała jej wsparcie była młodsza od niej Justyna, mieszkająca po sąsiedzku. 
Dziewczynki poznały się, gdy Justyna przyszła do Agaty, bo jej tata znów sięgnął po alkohol.
To spotkanie zaowocuje przyjaźnią na całe życie. Dziewczynki wspólnie postanawiają odpłacić się lekarzowi, który obie je skrzywdził.

Dorosła już Agata zostaje policjantką. Pewnego dnia zostaje wezwana do klubu, gdzie został zamordowany mężczyzna, którego znała i przez którego jej przyjaciółka Justyna straciła ukochanego. Zaczyna prowadzić śledztwo. Po rozpoznaniu, co było przyczyną śmierci mężczyzny, wiedząc że śmierć mogła być spowodowana osobistą zemstą, Agata czuje, że powinna przekazać tą sprawę komu innemu. Nie robi jednak tego.
Jest osobiście zaangażowana, bo Justyna jest nadal jej przyjaciółką, a zamordowany mężczyzna był kiedyś oskarżony o śmiertelne pobicie ukochanego Justyny. 

Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie kolejny sprawca śmiertelnego pobicia, Justyna staje się główną podejrzaną. Ma motyw, nie ma alibi.

Jak to wszystko się rozwikła, czy zginie ktoś jeszcze, kto jest sprawcą i jaki ma motyw – tego nie powiem.
Chcę jednak podkreślić, że książkę czytałam z wypiekami na policzkach, obciążając w myślach co chwilę innego bohatera. Losy bohaterów tak splatają się ze sobą i krzyżują, że do samego końca pozostawiają czytelnika w niepewności, kto jest winny morderstw? Kto zabija? 
Miotałam się w moich własnych analizach oraz podejrzeniach wobec bohaterów i nie rozszyfrowałam do samego końca, kto jest zabójcą.
Dzięki temu zakończenie było dla mnie niezłym zaskoczeniem.

„Zapłata” jest moim zdaniem bardzo dobrym polskim kryminałem, wartym przeczytania i polecenia.
Czyta się bardzo lekko, przyjemnie a wątek kryminalny przeplata się z wątkiem miłosnym. 

Wydawca: W.A.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz