wtorek, 2 maja 2017

11. "Mati, Rafi i chomik z kosmosu" - Rafał Kotek.


„Mati, Rafi i chomik z kosmosu” to jedna z tych książek, które czytałam na głos mojemu synkowi.
Bohaterami książki są Mateusz i Rafał, którzy pewnego dnia ratują małego chomika od pewnej śmierci z rąk podwórkowych łobuzów. Rafi zabiera chomika do siebie i ze zdumieniem odkrywa, że Chomi (takie nadał mu imię) potrafi mówić. Okazuje się, że Chomi jest przybyszem z kosmosu, który ma do wykonania bardzo ważną misję. Kosmici zauważają, że ludzie nie szanują swojej planety a Ziemia jest w związku z tym coraz bardziej zanieczyszczona, wysyłają więc na Ziemię chomika.
Chomi ma za zadanie nauczyć ludzi podstaw ekologii. Segregacja śmieci, oznaczenia na opakowaniach, a także jak oszczędzać wodę i prąd to tematy, o których opowiada chłopcom zwierzak – kosmita. Czytając tą książkę synkowi, mogłam porozmawiać z nim o tym, co może zagrażać Ziemi, jeśli nie będziemy o nią dbać. Co może nam grozić, jeśli nie będziemy segregować śmieci? Co się stanie, jeśli nie będziemy oszczędzać wody? Książeczka bardzo przypadła do gustu mojemu synkowi – przez kilka wieczorów prosił, abym przeczytała mu dalszą część tej historii. Jego śmiech i zadawane pytania w trakcie czytania, potwierdzały mi, że książka go interesuje a tematyka jest jak najbardziej zrozumiała dla niego, mimo że skończy dopiero pięć lat.


 Tematyka ekologii to jednak nie tylko to, o czym mogłam porozmawiać z Jasiem, czytając mu książkę.
Jednym z bohaterów książki jest Rudy Marek, który na początku książki chce skrzywdzić chomika, a w momencie gdy chłopcy nie pozwalają mu na to, postanawia dać im nauczkę.
Porozmawialiśmy, więc z synkiem o negatywnych skutkach przemocy i o tym, że nie wolno nikomu robić krzywdy.
Książka Rafała Kotka daje wiele możliwości rozmowy z dzieckiem na tematy związane z ekologią, przemocą wobec zwierząt i ludzi, a także o tym, że naprawdę fajnie jest mieć rodzeństwo.
Cała historia napisana jest językiem prostym, nieskomplikowanym, czyli akurat takim, żeby został zrozumiany przez dzieci. Umiejętnie wpleciona tematyka związana z ekologią, nie jest ani trochę nużąca, czy męcząca dla dziecka. Dodatkowym plusem opowieści jest postać chomika, który okazuje się być kosmitą, co zwiększa zaciekawienie dziecka.


Książka została wydana w formie ebooka przez Ridero.
Książkę polecam przede wszystkim rodzicom, którzy chcą przeczytać z dziećmi ciekawą historię, dzięki której będą mogli porozmawiać z dziećmi o tym, jak powinniśmy dbać o naszą planetę.
Polecam ją także nauczycielom młodszych klas, jako lekturę do poczytania uczniom na lekcji – może być podstawą do ciekawych dyskusji w szkole między uczniami.
To jedna z tych lektur, która wnosi coś pożytecznego i zmusza do dyskusji.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję jej autorowi Panu Rafałowi.

Wydawca: Ridero

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz